DNW Polska - Super Dzieciaczki

Super Dzieciaczki to kolejny nowy blog w projekcie. Jako jedyni powzięli tę Panią pod lupę i poznali ją bliżej. Wspaniała to była kobieta, jednak wiele faktów dowiecie się u nich na blogu."Wybitna aktorka scen warszawskich Hanka Bielicka (właściwie Anna Weronika) przyszła na świat 9 listopada 1915 r. na Ukrainie. Była drugą córką Romualda Jana Bielickiego i Leokadii z Czerwonków.
Niespełna trzyletnia Hania przybyła do Łomży z rodzicami i siostrą Marysią. Rodzina Bielickich wprowadziła się do kamienicy babci Czerwonkowej, na rogu ulic Dwornej i pl. Kościuszki. Zajęli trzy pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze i mieszkali tu do czasu przeprowadzki na ul. Dworną.
Artystka, jak sama wielokrotnie podkreślała, bardzo wiele zawdzięczała swojemu ojcu. Romuald Bielicki przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności w Łomży. Był też posłem na Sejm. Bardzo dbał o wykształcenie swych dzieci i nigdy nie szczędził na to funduszy. Kiedy jeden z sąsiadów zapytał go, dlaczego nie buduje kamienicy w Łomży, wskazując na córki odpowiadał: "Tu są moje dwie kamienice”.
To pozwoliło absolwentce łomżyńskiego gimnazjum rozpocząć studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego i w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Także za ojcowską radą, w końcu sierpnia 1939 r., Hanka przyjęła propozycję angażu w Teatrze "Na Pohulance” w Wilnie. Dzięki temu nie podzieliła losu pozostałych członków rodziny Bielickich, których po zburzeniu kamienicy we wrześniu 1939 r., wywieziono do Kazachstanu.

Więcej na blogu Super Dzieciaczki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Dziecko na Warsztat , Blogger